IMG_1311-1-1024×683-1

BĚH NOVOVESKOU PŘÍRODOU – POHÁDKA SE ŠŤASTNÝM KONCEM

Parta nadšených dobrovolníků pod záštitou Dobrovolnického centra Farní charity Litomyšl pořádá každým rokem charitativní běh přírodou okolím malé vesnice Nová Ves u Litomyšle. Výtěžek z akce jde vždy na dobročinné účely. Letošní ročník odstartuje  11. 9. 2021 ve 14 hodin a podpoří vážně nemocnou Barunku Bouškovou z Lubné.

Kromě pozvánky na tuto akci přinášíme rozhovor s dobrovolnicí  Terezou Němcovou, která již pátým rokem společně s rodinou a „půlkou“ obce běh pořádají. Přípravou akce se zabývají skoro celý rok. Počet účastníků se stále zvyšuje, vloni se vyšplhal na 350 osob a za 4 roky se podařilo vybrat více než 240 000 Kč. Tereza byla dokonce jako hlavní organizátorka za tuto záslužnou aktivitu odměněna letos v červnu v rámci desátého ročníku Galavečera oceňování dobrovolníků, neziskových organizací a společensky odpovědných firem pořádaného Koalicí nevládek Pardubicka. Rozhovor vznikl v průběhu loňského 4. ročníku a dozvíme se v něm podrobnosti o tomto krásném dobrovolnickém počinu. Běh přírodou | Běháme pro dobrou věc (behprirodou.cz)

Jak vznikla myšlenka na uspořádání Běhu novoveskou přírodou?

Myšlenka vznikla díky tomu, že můj bratr navštěvuje Speciální základní školu v Litomyšli. Celá naše rodina se dostávala častěji do kontaktu nejen s učiteli Specky, kterým bych tímto ráda vysekla obrovskou poklonu, pro jejich neskutečnou píli, trpělivost, schopnost naslouchat a porozumět dětem s různým handicapem. Musí to být neskutečně těžká práce. Oni ale vše zvládají s úsměvem na tváři a vše v pohodové rodinné atmosféře. Za to mají náš velký obdiv. Účastnili jsme se různých školních akcí a dostávali se tak i do úzkého kontaktu se samotnými žáky. Každý z nich má svůj specifický hendikep, ale i přesto a možná právě proto se umí radovat z obyčejných maličkostí. Zkrátka nás oslovila jejich bezprostřednost, jejich citlivá povaha. Napadlo mě, že bychom mohli využít nádherné novoveské přírody a spojit tak příjemné s užitečným. Nejdříve jsem o tom mluvila s mojí mamkou a společně jsme začaly zjišťovat za jakých podmínek a pravidel jsme schopni takovou akci uskutečnit. A tak nás napadlo, prostřednictvím kamarádky Petry Glänznerové, oslovit litomyšlskou Charitu a získat její podporu.

Toto je 4. ročník Běhu novoveskou přírodou. Pořádáte ho úplně od počátku ve spolupráci s Farní charitou Litomyšl?

Ano, úplně od počátku.

A vy si vždycky vytipujete, na koho by mohl výtěžek jít?

Ano, prvotně celá akce vznikla právě pro podporu dětí ze Specky, oslovili jsme školu a první náš výdělek 21 464 Kč putoval jako příspěvek na jejich ozdravný pobyt u moře v Chorvatsku. Druhý ročník jsme chystali obdobně ve spolupráci se školou a přispěli jí tak částkou 37 399 Kč na školní vybavení. Původní myšlenka byla přispívat na nějaké konkrétní dítě, což se zdá být možná jednoduché, protože takových dětí, co by potřebovalo pomoci, je opravdu mnoho, ale ne každý rodič je ochoten podstoupit zveřejnění sebe sama a svého dítěte i s jeho handicapem. Třetí ročník se nám zadařil organizovat pro konkrétní dítě a to sice pro Tomáška Lněničku ze Sedlišť trpícího svalovou dystrofií. Výdělek z akce určený na Tomáškovi rehabilitace se vyšplhal na báječných 75 245 Kč, ale to zdaleka nebylo vše. Oslovil nás jeden úžasný novomanželský pár, který se rozhodl podělit se s Tomáškem o svatební dary a přispěl tak ještě částkou 25 000 Kč. No a konečně letošní čtvrtý ročník pořádaný ve prospěch Anežky Hápové z Dolního Újezda, ten pro nás byl opravdu velmi příjemným překvapením. V této poněkud podivné době jsme do poslední chvíle nevěděli, jestli akce proběhne, natož to, že bude tak úspěšná a vybereme Anežce na LOPED (stabilní kolo) neuvěřitelných 87 484 Kč. Nejenom všem zúčastněným, ale i všem, co se na čtvrtém ročníku jakkoliv podíleli, mnohokrát děkujeme.

Já vím, že se celé akci věnujete hodně dopředu…

Ano, hodně dopředu. V podstatě začínáme již na podzim plánovat a oslovovat sponzory. Každým rokem se snažíme vše připravit na polovinu května. Letos tomu bylo jinak a museli jsme celou akci kvůli COVIDu přeložit na září.

A to jste vy, kdo dělá plakáty?

Ne, to nejsem já. Letos jsem dokončila studium na střední polygrafické škole v Olomouci. Již v prvním ročníku mého studia mne napadlo oslovit školu s prosbou o vytvoření návrhu plakátu. Jejich reakce byla pozitivní a dokonce to využili jako zadání a praktický úkol pro studenty grafického oboru SŠ. Takže každý rok dostávám zhruba 30 návrhů plakátů a na nás už je jen vybrat si ten nejlepší.

Celé financování běhu probíhá formou sponzorských darů?

Ano. V podstatě ano. Bez jejich pomoci a podpory bychom nebyli schopni dosáhnout tak skvělých výsledků. Mezi sponzory máme stálice, které nás podporují už od prvního ročníku, ale stejně tak přibývají další nový sponzoři a všem těm chceme vyjádřit náš velký dík, ať už je jejich podpora finanční či věcná. Nesmírně si toho vážíme.

S jakou účastí letos počítáte?

V této chvíli, kdy dáváme dohromady tento rozhovor je již po úspěšném čtvrtém ročníku běhu a my tak můžeme říct, že nám prošlo startem 351 lidí, z toho 90 dětí. Upřímně jsme to vzhledem k současné situaci vůbec nečekali a o to víc nás to těší.

Jakou formou běh vlastně probíhá?

Běh novoveskou přírodou asi není „během“ v pravém slova smyslu. Snažili jsme se oslovit, co nejširší skupinu účastníků, nejen sportovců. Nejedná se tedy o závod, ale řekněme raději o sportovní odpoledne a každý má možnost volby, jestli si připravené trasy proběhne, projde, projede na kole anebo si přijde jen posedět u něčeho dobrého a strávit tak pár chvil se svými přáteli. Každý rok se snažíme trasy obměňovat a letos byly dokonce připraveny na 4 km a 5 km trase soutěže pro dospělé. Účast na nich byla zcela dobrovolná a nechyběla ani drobná odměna. Počínaje druhým ročníkem jsme začali připravovat zábavný program pro děti, který je plně v kompetenci naší kamarádky Dáši Coufalové a její skvělé party. Musím říct, že rok od roku posouvají laťku výše a výše. Letos si děti mohly užít dětský okruh s Robinem Hoodem. Za splnění úkolů dostalo každé dítko sladkou odměnu.

Snažíme se postarat i o doprovodný program, který byl letos z důvodu epidemie chudší. I přesto nás navštívilo studio ÉRA se svým vystoupením, celé odpoledne se o hudbu staral DJ Petr Koukola a pochopitelně nechybělo ani chutné občerstvení.