Vikendovka_Trochu_jinak_6_2018_Doubrava_10_medium

BRONTOSAUŘI POMÁHAJÍ V ŽELEZNÝCH HORÁCH

Na víkend 16. – 18. 6. 2023 chystá Hnutí Brontosaurus společně se Zeleným domem Chrudim, z. s., již tradiční pracovní dobrovolnickou víkendovku v Železných horách. Zvání jsou dobrovolníci starší 18 let, kteří pomůžou na dvou lokalitách – na hradě Lichnice a v okolí přehrady Pařížov. Na Veverkově louce u Pařížova je v plánu držba biokoridoru, sekání kopřiv, úklid po těžbě dřeva, kosení a odnos a odklid biomasy, včetně již prosluněné Trakalovy louky a obnova plotu. Na hradě Lichnice se budou například odstraňovat nálety, udržovat schody a podobně. Každý den je práce naplánovaná zhruba na šest hodin.

Pro akci není připraven žádný speciální program, ale bude zde určitě spousta prostoru ke sdílení, povídání a dobré náladě. Na účastníky čeká vegetariánská strava a také romantické spaní na hradě či přímo pod hvězdami, ve spacáku ve stanu (je možné zapůjčit) nebo v základně Zeleného domu Chrudim nedaleko říčky Doubravy. Lokalita se nachází na pomezí kraje Vysočina, Středočeského a Pardubického. Na místo je možné se dopravit vlakem z Prahy i Brna přes Čáslav do Třemošnice, případně do Pardubic, a poté busem do Třemošnice nebo přímo k Lichnici. Je možné se přidat třeba jen v sobotu nebo v neděli, dle času a chuti. Více informací a možnosti přihlašování najdou zájemci na webu.

Za více než 45 let své existence se Brontosaurus naučil propojovat dobrovolnictví, zážitky a neformální vzdělávání tak, aby vznikaly akce, které pomohou nejen přírodní lokalitě nebo památkám, ale i jejich účastníkům. Dobrovolnictví je pro Brontosaura cestou k novým zážitkům, přátelům a dovednostem. Díky našim akcím se podařilo nejen opravit množství památek, ochraňovat jedinečné živočišné i rostlinné druhy nebo navázat na české kořeny na Balkáně, ale i naučit spoustu lidí spoustu věcí, získat přátelství na celý život a ukázat každému úplně nový svět. Potkej se tedy s partou lidí, kteří se zajímají o svět kolem sebe a kteří, stejně jako ty, hledají možnost se rozvíjet a poznat nové přátele. Prezentace brontosauřích aktivit bude také v blízké době k vidění na dvou akcích – na Dni dobrovolnictví v Klášterních zahradách dne 28. června v Chrudimi a nebo na Sportovním parku Pardubice v pardubickém parku Na Špici dne 9. srpna.