IMG_20220925_155709

DOBROVOLNÍCI – LIDÉ DOBŘÍ

Při prvním setkání s dobrovolníkem vždy moje první otázka zní: „Proč? Proč chcete být dobrovolníkem?“. Většinou se setkávám s odpovědí: „Protože to dává smysl – mám co dát, svůj čas, který jinak dělím na menší a menší kousíčky, a ještě víc dostanu – pocit užitečnosti, smysluplnosti z toho, že pomůžu, vyslechnu, ulehčím.“

K hospicové péči neodmyslitelně patří dobrovolnictví. Míra zapojení a spektrum činností dobrovolníků u nás v žambereckém Albertinu je široké a pestré. Každý se do hospicového dění zapojuje trošku jinak, dle svých možností a schopností. Vždy však naprosto nezištně. Bolí nás, když je nemocný sám, bez návštěv, ačkoli rodinu leckdy má. Pak si vždy uvědomíme, že to nejcennější jsou opravdu vztahy a čas, který můžeme svým blízkým dát. A právě s tím nám naši dobrovolníci významně pomáhají.

U nás se o smrti moc nemluví. A když, tak občas i z legrace. Vzpomínám na pacientku, která si ve svém lůžku pochutnávala na čokoládových sušenkách a povídala: „Ty jsou dobré! Já ani nevěděla, že je tady mám. Nakonec si ani nevzpomenu, kdy mám umřít.“ Není důležité, zda vyprávění některých našich nemocných odpovídá skutečnosti, hlavní je, že se mohou vypovídat. A naši dobrovolníci umějí naslouchat.

Díky spolupráci s Dobrovolnickým centrem Koalice nevládek Pardubicka (www.dobrokonep.cz) se v letošním roce v Albertinu dobrovolnická činnost úspěšně rozjela. Přivítáme i další hodné lidi, kteří by nám chtěli pomoci. Zájemci se mohou hlásit na mail: dobro@konep.cz nebo telefon: 775 551 412. Díky našim dobrovolnicím se ve mně posílila naděje, že my lidi se ještě dokážeme zajímat jeden o druhého a společně trávit hezké chvíle.

Simona Žabková, Albertinum, odborný léčebný ústav, Žamberk