pošta

DOBROVOLNÍCI MOHOU POTĚŠIT OSAMĚLÉ SENIORY

Současná koronavirová situace doléhá na řadu lidí, obzvlášť obtížná je však pro seniory a klienty pobytových zařízení sociálních služeb, která jsou bohužel uzavřena pro návštěvy jejich blízkých. Pro dobrovolníky, kteří bych chtěli v této nepříjemné situaci osamělé seniory alespoň trochu potěšit, je tu projekt Úsměv do schránky. V rámci něho mohou lidé posílat pohlednice nebo vlastnoruční vyrobené pozdravy a vnést tak povzbuzení a radost do mnoha zařízení.

Úsměv do schránky je iniciativou dobrovolníků ze studentské neziskové organizace Mise naděje z. s. založené studenty brněnské Masarykovy univerzity v roce 2013, kteří se orientují na pomoc seniorům. Myšlenka podpory na dálku vznikla v době jarní karantény, díky které si mohl každý z nás na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, být mezi čtyřmi stěnami v omezeném kontaktu se světem. Cílem projektu Úsměv do schránky je zprostředkovat formou pohlednice vlídná slova klientům v domovech pro seniory a dalších státních i nestátních zařízeních a vykouzlit jim úsměv na tváři v této nelehké době.

Postup při realizaci této dobrovolnické aktivity je jednoduchý. Na webových stránkách  usmevdoschranky.cz je zveřejněn seznam domovů z celé republiky, která poptávají pohlednice pro své klienty. Jen za Pardubický kraj je aktuálně registrováno 22 pobytových zařízení. Pohlednice se kvůli ochraně osobních údajů neposílají konkrétnímu seniorovi, ale na adresu vybraného domova, jehož pracovníci pohlednice seniorům předají. Jako inspiraci pro ostatní je možné pohlednici vyfotit a poslat na info@usmevdoschranky.cz nebo sdílet foto na sociálních sítích s hashtagem #usmevdoschranky. Tipy, jak napsat svůj vzkaz správně, najdou zájemci na webu projektu, stejně jako další podrobné informace a minidotazník, kterým je třeba se zaregistrovat.