126963873_733190830878755_5826892455617960580_n

DOBROVOLNÍCI V KRAJI I LETOS POMOHLI SE SBÍRKOU POTRAVIN

V sobotu 21. 11. 2020 se v České republice uskutečnila celostátní Sbírka potravin. Do její organizace významně zasáhla epidemie koronaviru. Její jarní část byla zrušena kvůli první vlně pandemie. Druhá, podzimní, byla svým rozsahem menší než minulý rok, ubylo dobrovolníků a zboží se předávalo bezkontaktně. Přesto se do této dobročinné aktivity zapojily tisíce lidí a přibližně 600 dobrovolníků. V 603 prodejnách a prostřednictvím dvou e-shopů lidé darovali 440 tun zboží pro potřebné, z toho 396 tun potravin a 44 tun hygienických potřeb. Je to dosud nejvíc v historii této akce! Shromážděné zboží poputuje zejména matkám samoživitelkám, rodinám v aktuální krizi a opuštěným seniorům.

K pořádání sbírky se jako každoročně připojila v Pardubickém kraji celá řada neziskových organizací za pomoci svých dobrovolníků. K těm patří například Dobrocentrum Charity Přelouč – jejich dobrovolníci v Tescu Přelouč vybrali 484,5 kg trvanlivých potravin. Farní charita Litomyšl měla zase svůj „stánek“ v Tescu Vysoké Mýto. Dobrovolníci zde sice byli o dvě hodiny méně než vloni, ale podařilo se jim shromáždit úžasných 939 kg zboží. Oblastní charita Pardubice se svými dobrovolníky může po této akci doplnit sklad Potravinové pomoci o více jak tři tuny potravin a drogerie vybraných ve čtyřech pardubických supermarketech, které budou ve spolupráci s neziskovými i státními organizacemi na základě doporučení sociálních pracovníků a poukazu vydávány potřebným na Pardubicku. Díky všem štědrým dárcům  v lanškrounském Kauflandu i skvělým dobrovolníkům ze Svazu skautů a skautek ČR, 38. oddíl skautů „sv. Františka“ Moravská Třebová, podzimní Sbírka potravin vynesla rekordních 1197 kg potravin a 35 kg drogistického zboží pro lidi v tíživé situaci na moravsko-třebovsku. Také v chrudimských řetězcích Lidl a Tesco se aktivně zapojili dobrovolníci Dobrovolnického centra Farní charity Chrudim. Dobrovolnicím Amalthea z.s. z řad pardubických skautek se i přes současná omezení v obchodech a celkovou chmurnou společenskou náladu podařilo shromáždit 1 100 kg potravin a drogerie v jednom z pardubických obchodů Lidl. Za Oblastní charitu Nové Hrady, která spravuje Potravinovou banku Pardubického kraje, bylo  možné přispět v obchodním centru Globus v Pardubicích, v Tescu v Ústí nad Orlicí, v Bille v Litomyšli a v Lidlu v Hlinsku.

Sbírka je organizována od roku 2013 ve všech krajích potravinovými bankami a Českou federací potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací společenské odpovědnosti, se sociálními partnery Charita Česká republika, Armáda spásy, NADĚJE a Slezská diakonie a obchodními řetězci Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny Market, ROSSMANN, Tesco a Rohlik.cz. Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie pro lidi v nouzi. Sbírka byla podle organizátorů  letos důležitější než v jiných letech, protože koronavirová epidemie způsobila výrazný nárůst počtu lidí v tíživé životní situaci, což sklady potravinových bank vyprázdnilo. Mezi novými žadateli jsou zvláště ti, kteří přišli kvůli koronaviru o práci, nebo mají minimální příjmy, a tak se předpokládá, že sbírka letos určitě nepokryje zvýšenou poptávku.