a-book-g78fcac800_1280

DOBROVOLNÍCI V ŠANCI PRO TEBE POHLEDEM DOBROVOLNÍKA

Dobrovolníci pomáhají organizaci Šance pro Tebe Chrudim napříč všemi sociálními službami. Dlouhodobě jsou nedílnou součástí pracovních týmů. Spolupodílí se na práci v ohrožených rodinách, v nízkoprahových klubech při volnočasových aktivitách, v Šicí dílně Ušito s Šancí a v neposlední řadě byli i důležitou oporou při distanční výuce během poslední vlny pandemie. Svojí dobrovolnickou činnost vykonávají bez nároku na finanční odměnu. Chcete vědět, co je hnacím motorem dobrovolníků a jaká je jejich motivace?

„Vnitřně se socializuji, vycházím ze své komfortní zóny, a to mě určitým způsobem naplňuje adrenalinem, něčím nepoznaným. Ve své podstatě pro mě dobrovolnictví znamená, že vyjdu ze své ulity a mohu nahlédnout pod pokličku problémů, které nejsou ve společnosti viděny. Zažívám pocit zadostiučinění a objevení něčeho přínosného,“ uvádí Lucie, jedna z dobrovolnic.

Dobrovolnická činnost může být také jedna z možností, jak lze získat kontakt s novými lidmi, novým prostředím a vykonávat zajímavou, smysluplnou či společensky významnou práci. „Pracuji v pardubické galerii GAMPA jako lektor edukačních programů pro školy – děti, seniory a širokou veřejnost. Moje práce mne velmi baví, ale bohužel jsem ji kvůli pandemii více jak rok nemohla vykonávat v plném rozsahu a zápalu. Dobrovolnická činnost ve vaší organizaci mi pomáhala oprostit se od všedních dnů. Zároveň cítím, že mohu dělat něco smysluplného, něco, co mne naplňuje,“ sděluje o své zkušenosti dobrovolnice Nikola.

Vstupem do dobrovolnické činnosti se lidem zároveň otevírá nové dobrodružství. Dobrovolníci získávají nové dovednosti a zkušenosti, které mohou zúročit například ve svém profesním životě. Mají možnost seznámit se s chodem organizace Šance pro Tebe a získat vhled do sociálních služeb z jiné perspektivy. „Jsem ráda, že jsem mohla poznat širokou škálu sociálních služeb, které organizace Šance pro Tebe poskytuje. Vidět na živo ubytovnu a podmínky, ve kterých děti žijí, mi otevřelo oči. Až do zkušenosti s dobrovolnickou činností jsem si něco podobného nedokázala ani představit. Je to rozhodně zkušenost, která mne obohatila,“ uzavírá dobrovolnice Adéla.

Dobrovolníci nabízejí sociální vazbu, podporu, pomoc a pochopení. Důležitá je pro nás i realistická zpětná vazba a čerstvé nápady, které nám tito lidé poskytují. Pro společnost jsou přínosem, protože přinášejí reálnou informaci o tom, jak žijí lidé na okraji společnosti a jejich aktuálních problémech. Program dobrovolnictví Šance pro Tebe, z.s., je realizován za finanční podpory Města Chrudim, Pardubického kraje a Ministerstva vnitra ČR.

Marek Točoň, PR pracovník a koordinátor dobrovolníků Šance pro Tebe Chrudim

.