35c37c61d0138ffecbb9d774de75beb3_1920x1200

I V TĚŽKÝCH DOBÁCH DRŽÍ ČEŠI PŘI SOBĚ

Sbírka potravin je jednou z největších nefinančních charitativních akcí v České republice a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací. V podzimním kole celorepublikové Sbírky potravin se v rekordním počtu 1 318 prodejen podařilo vybrat 357 tun potravin, z nichž lze připravit až 714 000 porcí jídla. Zákazníci rovněž přispěli 53 tunami základní drogerie a hygienických potřeb, které potravinové banky lidem v nouzi také poskytují. Jde o druhý nejlepší výsledek v historii sbírky. Navíc až do 30. listopadu mohli Češi darovat potraviny a drogerii ještě prostřednictvím on-line nákupů. Darované zboží se nyní převeze do skladů potravinových bank, odkud se následně bude distribuovat přes jednotlivé charitativní organizace všem potřebným. Jejich cesta je tak krátká a na místo určení se dostanou ve chvíli, kdy jsou potřeba.

„Další omezování ekonomiky i vyčerpané veřejné finance bohužel znamenají, že i nadále bude růst počet lidí odkázaných na pomoc charitativních organizací. Chci proto velmi poděkovat všem zúčastněným obchodním řetězcům, že letos na podzim v podstatě zdvojnásobily počet zapojených prodejen a nedostatek dobrovolníků vyřešilo přes 300 zaměstnanců obchodů, kteří se Sbírkou potravin v sobotu pomáhali. Spolupráce mezi obchody a potravinovými bankami se navíc rozvíjí i během roku, kdy řetězce poskytují logistické a skladovací kapacity, věnují jednorázové dary a i jinak pomáhají s fungováním potravinových bank,“ připomněl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Potravinová pomoc je zaměřena zejména na seniory, rodiče samoživitele, pěstounské rodiny, děti z dětských domovů, hendikepované občany či lidi bez domova a pokrývá celou Českou republiku.

Do Sbírky potravin se zapojily i on-line obchody Košík.cz, Rohlík.cz a iTesco, kde mohou zákazníci darovat potraviny a drogerii z pohodlí svého domova až do 30. listopadu. Preferované jsou především konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny a základní i dětská drogerie. K myšlence pomoci lidem v nouzi se letos přihlásily obchodní řetězce Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO Cash & Carry ČR, Penny Market, Tesco a dvě významné sítě drogerií – dm drogerie markt a ROSSMANN. Sbírka potravin se od roku 2019 koná vždy dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Je organizována Českou federací potravinových bank a Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti, Raben Logistics Czech, Ipsos a partnery z neziskového sektoru. Záštitu nad její realizací převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.

Zdroj: www.sbirkapotravin.cz