header-aktivity-deti-2560-740-svg-1-1536×444

MOST PRO PROPOJUJE CIZINCE S DOBROVOLNÍKY

Most pro o. p. s. je nezisková organizace pomáhající cizincům v Pardubickém kraji vyznat se v českém prostředí. V Pardubicích provozuje poradnu pro cizince, sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi a Multiklub, v Hlinsku občanskou poradnu a poradnu pro cizince. Členové týmu pomáhají cizincům s nejrůznějšími problémy – pobytová témata, hledání ubytování, lékařů, pracovněprávní vztahy, ochrana práv a další. Most pro o. p. s. také vyučuje děti i dospělé český jazyk. Těm, kteří ho ještě neovládají, je poskytováno tlumočení ze šesti jazyků. Nejčastěji do mongolštiny, vietnamštiny a také ukrajinštiny.

Organizace využívá již několik let v rámci svých integračních aktivit i dobrovolníky, kteří formou doučování pomáhají s výukou českého jazyka. V době pandemie musela být výuka přesunuta z prostředí organizace do online světa.  To pro mnohé může být zajímavé a v jistých ohledech jednodušší, ale výuka cizinců je specifická činnost, lépe uchopitelná tváří v tvář, hlavně pokud dítě neumí ani slovo jiným jazykem než svým mateřským. Lektoři i dobrovolníci se tak často potýkají s nejrůznějšími problémy, ať už technickými nebo komunikačními. Dobrovolníci se však velmi snaží zapojit do výuky a dětem pomáhají i s domácími úkoly ze školy. Některé z nich baví vymýšlet zajímavé a nápadité aktivity, které jsou jak pro děti, tak pro ně samotné mnohdy zajímavou výzvou. Každá lekce je velmi přínosná, protože i obyčejná a na první pohled běžná komunikace dětem velmi pomáhá v jejich rozvoji.

„Velmi si cením spolupráce s organizací Koalice nevládek Pardubicka, z.s., a především volného času a nasazení, které dobrovolníci do své práce s dětmi nezištně investují. Pevně věřím, že i pro dobrovolníky je to zajímavý zážitek, z něhož si mohou odnést mnoho zkušeností“ , hodnotí dosavadní dobrovolnickou spolupráci ředitelka organizace Mgr. Michaela Davidová, Ph.D.