a-232-1536×1026-1

OCENĚNÍ MIMOŘÁDNÝCH POČINŮ DOBROVOLNÍKŮ, NEZISKOVEK A SPOLEČENSKY ODPOVĚDNÝCH FIREM V PARDUBICKÉM KRAJI

V pořadí již 12. ročník Galavečera oceňování dobrovolníků, neziskovek a společensky odpovědných firem v Pardubickém kraji se uskutečnil 6. prosince v Kongresovém centru OC Atrium Palác Pardubice. Oceněné vybrala nezávislá komise složená ze zástupců neziskového, podnikatelského a veřejného sektoru.

Tato unikátní oslava mimořádných počinů jednotlivců i firem se srdcem na dlani má v Pardubickém kraji bohatou tradici. Od roku 2011 bylo již oceněno 176 dobrovolníků, 83 neziskových organizací a 114 firem,“ okomentovala akci v řeči čísel a průběhu času Jana Machová, ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka.

Ze tří hodnocených kategorií – Dobrovolník, Nezisková organizace a Společensky odpovědná firma, bylo nakonec oceněno 10 dobrovolníků, 5 společensky odpovědných firem a 3 neziskové organizace. Kromě toho bylo uděleno ještě 5 speciálních ocenění. Ceny předali zástupci veřejné správy, představitelé firem a neziskových organizací. Ocenění získali tradiční dřevěné plakety, zarámované ocenění, dárkové balíčky a někteří i pozvání do Senátu České republiky.

Mezi třemi oceněnými neziskovými organizacemi byl například Bílý kruh bezpečí, z. s. Nabízí bezplatnou pomoc obětem trestných činů a na příběhu uvedl nezištnou pomoc ženě, která by tu bez jejich pomoci, podle jejích slov, už nebyla… „Ocenění vnímáme především jako poděkování našim 32 aktivním dobrovolníkům, kteří se celoročně podílejí na pomoci obětem trestných činů,“ uvedlaJiřina Ludvíková, jednatelka spolku.

V kategorii Dobrovolník měla komise opravdu nelehkou úlohu. Vybrat z nominovaných 34 dobrovolníků jen deset k ocenění, když za každým z nich je silný příběh nezištné pomoci druhým nebo svému okolí, bylo složité. K deseti oceněným, kteří nakonec vystoupili na pódium k veřejnému ocenění, přibyla i Valentýna Víšková, které ředitelka Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Eva Malinová předala speciální ocenění. Za pracovitou a mimořádně empatickou studentkou Valentýnou se skrývá krásný příběh srdce na dlani. Během koronavirové pandemie pomáhala se zajištěním nákupů a rozvozem jídla imobilním seniorům a zprostředkovávala kontakt s rodinami přes moderní technologie. Když byl domov postižen povodní, okamžitě se zapojila do odklízení jejích následků. V posledních dvou letech vede Valentýna v domově pro seniory počítačový kurz pro seniory. Jako brigádnice dochází i do přímé péče.

Součástí Galavečera je také ocenění společensky odpovědných firem v Pardubickém kraji. Tyto firmy zaměstnávají hendikepované, fungují jako sociální podnik, vysílají zaměstnance jako dobrovolníky pomáhat neziskovým organizacím nebo jen aktuálně pomáhají tam, kde je třeba. Jednou z pěti takových firem, které potleskem odměnilo publikum slavnostního Galavečera, je Petr Herman malování-nátěry s.r.o. Petr Herman koncem února zorganizoval cestu dodávky s humanitární pomocí do ukrajinského Zakarpatí a zachránil před válkou několik matek s dětmi hned po vypuknutí konfliktu. Dlouhodobě pomáhá se začleňováním rodin uprchlíků do společnosti, a to jak v Ústí nad Orlicí, tak
v České Třebové, kde spolupracuje s organizací ADRA. Zaměstnává ukrajinské pracovníky, vychází jim vstříc v jejich specifických potřebách. Neziskovým organizacím v místě pomáhá řešit související mezikulturní problémy. A to je jen jeden příběh firmy z celkových pěti oceněných společensky odpovědných firem.

„Tři hodiny přehlídky mimořádných lidských počinů a jejich ocenění jsou také dokladem toho, že v Pardubickém kraji skvěle funguje spolupráce neziskových organizací, veřejné správy a firemního sektoru. Tyto tři pilíře zdravé občanské společnosti se navzájem doplňují a propojují v pomoci řešit aktuální problémy jednotlivců i celého regionu a díky této mimořádně zdařilé spolupráci se v kraji daří i srdcovým počinům,“ zhodnotil průběh večera radní Pardubického kraje Pavel Šotola, zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor. Pardubický kraj je každoročním spolupořadatelem Galavečera.

Slavnostním Galavečerem provedla moderátorka Jolana Voldánová a příjemnou atmosféru večera umocnilo několik hudebních a tanečních vystoupení – Vít Troníček Trio, Baletní soubor ZUŠ Havlíčkova a Taneční soubor Konsonance.

„Svátek dobrovolníků, neziskovek a společensky odpovědných firem, kteří nosí srdce na dlani a pomáhají ostatním tam, kde je třeba, se stal v Pardubickém kraji již tradičním veřejným ohodnocením nezištné pomoci ve prospěch druhým a vyjádřením lidské sounáležitosti,“ doplnila na závěr senátorka Parlamentu České republiky Miluše Horská.

Mgr. Dana Krouželová

Oceněné neziskové organizace

Bílý kruh bezpečí, z.s. – za výjimečnou pomoc obětem trestných činů v Pardubickém kraji

NADĚJE pobočka Česká Třebová – za obětavou péči o obyvatele vyloučené lokality v České Třebové

Oblastní charita Chrudim – za pomoc při rozvoji domácí hospicové péče na Chrudimsku

Speciální ocenění:

Kalyna – Komunitní uprchlické centrum, z. s. – za výjimečnou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, speciální ocenění EUROPE DIRECT Pardubice

Amalthea z.s. – za dlouholetou podporu pěstounské péče, speciální ocenění ČSOB Pojišťovna

Oblastní charita Pardubice – za výjimečnou pomoc při zvládání uprchlické krize, speciální ocenění radního pardubického kraje Pavla Šotoly

Oceněné společensky odpovědné firmy

IMI International s.r.o.– za dlouholetou pomoc neziskovým organizacím na Žamberecku

KIEKERT-CS, s.r.o. – za podporu prospěšných aktivit v regionu Přeloučsko

Petr Herman malování-nátěry s.r.o. – za výjimečnou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny

Šmídl s.r.o. – za pořádání charitativní akce Kamion vánočních dárků dětem

Westrock Packaging Systems Svitavy, s.r.o. – za podporu komunitního centra ve Svitavách

Speciální ocenění:

Foxconn Česká republika – za vytrvalou podporu dobrovolnictví na Pardubicku, speciální ocenění Dobrovolnického centra KONEP

Ocenění dobrovolníci

Burešová Jana – za výjimečnou práci v charitativním projektu Šatník v Žamberku

Halbrštát Petr – za dlouholetou práci s mládeží v Klubu biatlonu Letohrad, p.s.

Houserová Liběna – za mimořádné nasazení v Charitě Svitavy

Jelínková Veronika – za nezištnou pomoc ve spolku Podnikavé ženy z Pardubického kraje

Kryštofová Marie – za výjimečnou práci s dětmi v Mateřské škole Doubek

Kubátovi, Anna a František – za dlouholetou podporu seniorů ve spolku KLAS z.s.

Laštovková Eva – za vytrvalou pomoc na akcích v Centru Don Bosco

Marková Miroslava – za obětavou péči o seniory v Zařízení sociální péče Choceň

Netolická Hana – za organizování výtvarných dílen pro seniory v Centru Jana XXIII.

Svobodová Radka – za mimořádné nasazení při doučování dětí v Most pro o.p.s.

Speciální ocenění:

Víšková Valentýna – za výjimečnou péči o klienty Domova pro seniory Heřmanův Městec, speciální ocenění Krajské hospodářské komory