UklidmeCesko-logo-siroke-tisk

PŘÍRODA POTŘEBUJE DOBROVOLNÍKY!

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, do níž se zapojují lidé ze všech koutů České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek v přírodě. Největší podíl na celé akci mají dobrovolníci. Jen díky nim je totiž možné akci úspěšně uskutečnit v takovém rozsahu. Srdcem akce jsou dobrovolní organizátoři místních úklidů. To jsou lidé, kteří se chopí zodpovědnosti a zorganizují úklid v místě, které si sami určí.  Při něm vedou skupinku přihlášených dobrovolníků a od začátku až do konce se pak starají o jeho hladký průběh. Organizační tým Ukliďme Česko jim k tomu poskytuje své know-how, v době hlavních úklidových vln (předem ohlášených velkých úklidů na jaře a na podzim) také pevné pytle na sesbíraný odpad a kdykoliv během roku veškerou další potřebnou podporu. Významný podíl na uskutečnění akce mají také všichni, kteří ji podporují, a to ať už finančněmateriálně anebo mediálně.

Běžně uklízí všichni společně v jeden den. Současná epidemická situace však není příznivá hromadným akcím. Jedinou oficiální možností jak uklidit Česko tak v následujících týdnech zůstávají při dodržení vládních opatření individuální či rodinné akce ve vymezeném prostoru. Úklidy tedy letos budou probíhat „bezkontaktně“ a v rámci povolených území. Místní organizátoři mnohde zřizují pro dobrovolníky takzvané „Pytlomaty“, tj. místa, na nichž si jednotliví dobrovolníci mohou vyzvednout pytle na odpad, doplněné o jednoduchou mapku, kde je nejvíce potřeba uklidit a kde zanechat sesbíraný odpad.

Přehled míst, kde je možné se jako dobrovolník zapojit v Pardubickém kraji, najdou zájemci na interaktivní mapě úklidůK přihlášení slouží registrační formulář.

Pokud se vám nehodí termín akce Ukliďme Česko o posledním březnovém víkendu, lze uklízet vcelku kdykoliv během jarních měsíců. Stačí si na vycházku do probouzející se přírody vzít rukavice a tašku na odpadky a občas procvičit ztuhlá záda shýbnutím se pro odpadek. Těch je nyní bohužel v našem okolí více, než kdy dříve. Na své si letos přijdou i běžci a běžkyně, kteří se do uklízení mohou zapojit v rámci tzv. ploggingu, zaštítěného organizacemi Běhej lesy a Rozběháme Česko. Ve zkratce se jedná o výběh, kde nejde o rychlost nebo délku trasy, ale o pomoc přírodě sesbíráním odpadků, které tam nechali nepořádní lidé. Nejen, že uděláte něco pro své zdraví, ale navíc přispějete k čistšímu veřejnému prostoru.


Zdroj: Ukliďme Česko, z. s.